Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:88
TÝDEN:1367
CELKEM:1347179
Okolo Jistebnických rybníků
(cyklo 40 km)
Červený bod – výchozí stanoviště a cíl trasy
1. Albrechtičky: hřbitov, předkové Leoše Janáčka
2. IC a muzeum v roubence
3. Harty – zaniklá obec
4. Petřvaldík – pomník na křižovatce
5. NS Odra – niva
6. Přírodní rezervace Polanská Niva
7. Jistebník: Galerie u foťáka, Galerijní ulice, pomník Františka Lyska, náves
8. Areál kostela ve Velkých Albrechticích
9. Pozůstatky středověké tvrze
10. Studénka: zámek, muzeum, kostel, kaple, centrum
Albrechtičky – malá obec s velkým množstvím památek a společenských zařízení. Z obce pochází předkové skladatele Leoše Janáčka a na místním hřbitově u kostela sv. Mikuláše jsou pohřbeni majitelé zámku Nová Horka.
Krypta hrabat Vetterů z Lilie – majitelů zámku Nová Horka. Nachází se u školy pod hřbitovním kostelem.
Pamětní cedule na fasádě Základní a mateřské školy Albrechtičky.
Muzeum a Informační centrum v poslední zachované roubence z roku 1865 na horním konci obce Albrechtičky. Seznámíte se s historií a kulturními tradicemi obce. Pro děti je každoročně připravována soutěž z projektu „Pohádkové Poodří“.
Informační cedule na místě zaniklé obce Harty u cyklistického přístřešku u letiště.
Pískovcový pomník 1. a 2. světové války na křižovatce u školy v Petřvaldíku. V roce 1932 jej na motivy „Pryč s válkou“ vytvořil akademický sochař František Juraň (autor pomníku padlých v Příboře).
Dřevo mrtvých stromů jako součást vodního koryta proudící řeky.
Strmé nárazové břehy nad štěrkovým ložem poskytují domov vzácným břehulím říčním a ledňáčkům.
Jarní vodou naplněné koryto řeky Odry na jednom ze čtyř meandrů, které můžeme pozorovat poblíž NS Odra – niva u Proskovic.
Národní přírodní rezervace Polanská niva se vyznačuje zamokřenými lužními lesy s výskytem vzácných vodních společenstev rostlin rybníků a starých ramen řeky Odry. Koncem února se ve spadaném listí začínají objevovat první květy sněženek.
Galerie u foťáka v Jistebníku sídlí v bývalé budově obecního úřadu u Galerijní ulice. Probíhají v ní výstavy obrazů, fotografií a soch českých i zahraničních umělců, které můžete prozkoumat v sekci Umělci. Prodejní výstavy minulé i aktuální můžete zase vidět v sekci Výstavy.
Galerijní ulice v Jistebníku vznikla v průběhu léta roku 2013. Prvním impulsem bylo umístění velkoformátové fotografie staré přes 30 let na vrata do zahrady. Následoval nápad umístit fotografie na přilehlou kamennou zeď, jak zevnitř, tak do ulice. K dnešnímu dni mají všichni obyvatelé Galerijní ulice na svých domech velkoplošné fotografie, které je charakterizují.
Jistebník – kamenná fontána na návsi před restaurací Na Obci.
Pomník Františka Lýska a jeho zpěváčků v centru obce, vytvořil akademický sochař Miroslav Rybička z Jistebníku.
Velké Albrechtice – Jižní vchod do areálu hřbitova u Kostela sv. Jana Křtitele.
Hřbitov ve Velkých Albrechticích – rodová hrobka pánů Sedlnitzkých z Choltic, posledních majitelů zdejšího panství, sídlícím na Bíloveckém zámku (1651 – 1945).
Pomník padlým občanům v 1. světové válce, opravený v r. 2006 pomocí česko-německého fondu budoucnosti.
Výklenková kaple U hřbitova.
Vodní tvrz vznikla na přelomu 13. a 14. století. Dochoval se zde vodní příkop v podobě rybníka a ostrůvek, kde původně tvrz stála. Tvrz zanikla na konci 15. století.
Plán tvrziště dle G. Stumpfa z r. 1923, před napuštěním a vznikem chovného rybníka. (Šlechtická sídla na Novojičínsku – J. Tichánek a kol., 2003), www.hrady.cz
Původně barokní, novogoticky přestavěná budova Nového zámku, patří od roku 1936 obci Studénka, kdy jej odkoupila od tehdejších majitelů – hrabat Blücherů z Wahlstattu. V budově jsou umístěny obřadní síň, Vagonářské muzeum, ZŠU, knihovna aj.
Kaple pánů Řeplínských z Berečka s plastikou erbu ve štítě, kteří v roce 1722 koupili Studénku a Bravantice od hrabat Bruntálských z Vrbna.
Vnitřní výzdoba kaple pánů Řeplínských z Berečka na Panské cestě před Jarošovým statkem.
Novogotický kostel sv. Bartoloměje, vystavěný na svahu u zámku ve Studénce
Zmodernizované náměstí Republiky v centru Studénky, obchodní a nákupní střediska, restaurace, jídelny, Městský úřad s Informačním centrem a lékárna poblíž místní fontány (symbolizuje studnu, vyobrazenou jako fontána ve znaku města).
Od zámku na nádraží ve Studénce je to už kousek cesty. Pokud vám zbude chuť a čas, projeďte si centrum tohoto mladého města a navštivte např. areál přírodního koupaliště s bikrosovou dráhou, nebo náměstí s Informačním centrem. Náměstí Republiky zdobí i fontána, kterou má město Studénka ve znaku. Přejeme pěkné zážitky při poznávání.
Text a foto: Jiří Kucharz (Historicko-vlastivědný spolek v Odrách)
Finančně podpořeno z rozpočtu Moravskoslezského kraje
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:88
TÝDEN:1367
CELKEM:1347179