Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:714
TÝDEN:1692
CELKEM:1310087
Gilarovic perníčky ze Skotnice
Kdo by je nemiloval? Slaďoučké křehké perníčky, které voní kořením a jsou malované tak krásně, až se nad nimi tají dech. Eva Gilarová ve Skotnici je peče už skoro 30 let. A to není všechno. Její muž peče tradiční skotnické husičky a příborské šifle. Co že to je?
Šifle vlastně vypadají jako takové perníkové tabulky čokolády. 24 čtverečků v jedné tabulce upečené z pšeničné mouky a spousty dobrého medu. Luboš Gilar, který je peče, pátral po tom, co vlastně zvláštní slovo šifle znamená a kde se vzalo. A že to bylo nějakého pátrání. Poradily kroniky a nakonec i Ústav pro jazyk český.
Slovo šifle prý pochází z německého schiefer, tedy břidlice. V 19. století si děti šifle nebo šiflata na příborsku kupovaly jako učební pomůcku, ale hlavně jako laskominu. Proto se jim také říkalo marcipánová abeceda. 24 kostiček značilo 24 písmenek tehdejší abecedy. A proč marcipánová abeceda, když tam není ani kousek té sladké mandlové dobroty? Inu, patronem perníkářů je svatý Marek, který prý kdysi dávno pekl při válečném tažení vojákům placky z mouky a medu. Podle jeho jména se jim říkalo marcipán nebo marcipánové dílo.
Ale abychom se do toho nezamotali. Nejlepší bude, když je přijdete ke Gilarovým ochutnat. Eva Gilarová peče tradiční medové perníčky zdobené barevnými polevami, Luboš Gilar zase šifle a husičky, které se dřív prodávaly hlavně o Valentinské pouti v Příboře. Jak jejich příběh začal?
Luboš Gilar se směje, že koníček přerostl v koně a že manželku zaměstnání nakonec zdržovalo od práce. Když ještě bydleli v Ostravě, pracovala totiž v pekárně a perníčky pekla po večerech. To byly jejich děti ještě malé. A už to bude nějakých 28 let.
Když se pak přestěhovali do Příbora, pronajali si prostor pro malou pekárničku. Místní za nimi chodili, ať zkusí péct tradiční šifle podle starých receptů, které dodnes v Příboře kolují po rodinách. Když vyzkoušeli několik receptů, přinesla jim jedna starousedlice svůj recept s tím, že se jejich podobají těm tradičním nejvíc. Její recept byl sice v podstatě stejný jako ostatní, ale lišil se poměrem koření. Od té doby pečou tradiční šifle podle receptu z 19. století.
Medové šifle, skotnické husičky z husího sádla i medové perníčky prodávají nejen o příborské pouti, ale také na nedalekém hradě Hukvaldy. Prodávali prý kdysi i na Sovinci, ale přece jen je sto kilometrů daleko. Když celý týden pečete a o víkendu prodáváte na hradech a poutích, je to trochu z ruky. Najdete je i na tradičních valentýnských poutích, které se tu konaly od nepaměti. Poutní tradici sice přerušila doba poválečná, ale povedlo se ji zase obnovit a dnes byste v Příboře našli únorové poutě, které vás snadno přenesou o nějaké to století zpět.
Rok 2020 sice nebyl pro perníkáře zrovna tím nejúspěšnějším, ale Gilarovi vypadají, že hlavu nevěší. Ve Skotnici pečou perníčky na svatby, na oslavy, pro firmy i na zakázku a těší se, až budou moci zase vyrazit na pouť nebo jarmark. Vždyť přece přesně tam perníčky a šifle patří.
Více informací zde: Gilarovic perníčky
Text: L. Blažková
Foto: DM TO Poodří
Finančně podpořeno z rozpočtu Moravskoslezského kraje
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:714
TÝDEN:1692
CELKEM:1310087